Schedule

Final Results

Soccer Open Day 3 results and Final score

Soccer Lightweight Day 3 results and Final score

Soccer SuperLight Day 3 results and Final score

OnStage Advanced General results and Awards

OnStage U14 Final results

Rescue Simulation Final results and Awards


May 30 schedule:

Soccer Open

Soccer Lightweight

Soccer SuperLight

Rescue Simulation

Rescue Line U19

Rescue Line U14

Rescue Maze

OnStage U14

OnStage Advaced

OnStage Advanced Preliminary result

May 31 schedule:

Rescue Maze

Rescue Line U19 and U14: all schedule at this link

OnStage Advanced and U14

Soccer Open Day 1 results and Day 2 schedule

Soccer Lightweight Day 1 results and Day 2 schedule

Soccer SuperLight y 1 results and Day 2 schedule

The final round for Rescue Simulation start at 10.00

5 teams: Robot Builder, Barcelinhos Robotics, ÖG-Pikachu, ZTK SMŽ, Sonny

1 June Schedule

Soccer Open Day 2 results and Day 3 schedule

Soccer Lightweight Day 2 results and Day 3 schedule

Soccer SuperLight Day 2 results and Day 3 schedule

Rescue Maze, Line U19 and U14: all schedule at this link

No rounds are scheduled for Rescue simulation and OnStage Leagues


 

Important dates

January 31: Slot request form Regional Representatives

April 20: teams preregistration, by Regional Representative

May 15: late team pre-registration

May 15: team registration, accommodation  and payment

Competition schedule

May 29: registration / set up day / technical interviews

9.00  – 15.00 – Team registration

15.00 – 17.00 – RoboCupJunior Team Interviews

10.00 – 18.00 – RoboCup@HomeEducation Workshop and Competition

17.30 – 18.30 – Opening Ceremony

Renzo delle Monache (General Chair EURCJ 2018)
Daniel Polani (President of RoboCup Federation)
Daniele Nardi (Past-President of RoboCup Federation)
Luca Iocchi (Italian RoboCup Regional Representative)
Raimondo Sgrò (Italian RoboCup Junior Regional Representative)

19.00 – Welcome Reception

May 30: competitions / seminars / workshops

9.00  – 18.00 – Team registration

9.00  – 18.00 – RoboCupJunior Competitions

9.00 – 18.00 – RoboCup@HomeEducation Workshop and Competition

10.00 – 13.00 – Seminario “L’intelligenza Artificiale per il progresso nella vita quotidiana e per la prevenzione delle disuguaglianze” (in Italian)

15.00 – 17.00 – Seminario  “Le sfide dell’intelligenza artificiale nell’industria 4.0” (in Italian)

May 31: competitions / seminars / workshops

9.00  – 18.00 – Team registration

9.00  – 18.00 – RoboCupJunior Competitions

9.00 – 18.00 – RoboCup@HomeEducation Workshop and Competition

9.30 – 12.30 – Workshop on Educational Robotics and Junior Robot Competition

Luca Iocchi, Sapienza University of Rome, Italy
Daniel Polani, University of Hertfordshire,United Kingdom
Jeffrey Too Chuan TAN, Nankai University, China
Ansgar Bredenfeld, Dr. Bredenfeld UG, Magdeburg, Germany
Fernando Ribeiro, Universidade do Minho, Portugal
Pierre Blazevic, Dominique Duhaut & Olivier Ly., France
Giovanni Guidotti, Leonardo Company, Italy
Raimondo Sgrò, Cobianchi Institute Verbania, Italy
Paola Ferrarelli, Sapienza University of Rome, Italy

15.00 – 16.00 – Lab. Opportunity

16.00 – 17.00 – Lab. Logistics and Robotics

17.00 – 18.00 – Lab. Security

June 1: competitions / award ceremony

9.00 – 12.00 – Final games

12.30 – Award Ceremony

Renzo delle Monache (General Chair EURCJ 2018)
Luca Iocchi (Italian RoboCup Regional Representative)
Raimondo Sgrò (Italian RoboCup Junior Regional Representative)
Daniel Polani (President of RoboCup Federation)