Awards

RoboCupJunior competitions

Soccer Open

Team Country
1 COMPOTES Slovak Republic
2 Iceberg Robots Germany
3 Bohlebots Reflexion Germany

Best robot design: COMPOTES (Slovak Republic) , Bot’n Roll (Portugal)

Best Team Spirit: One Hertz (Italy), Cpc.tomsk (Russia)

Best poster: Ruiz Soccer (Italy), Cpc.tomsk (Russia)

Best Presentation: Bot’n Roll (Portugal), Manetti Soccer Team (Italy)

Soccer Light

1 Bohlebots Quadro Germany
2 SPQR2 Italy
3 DNTŽ Slovenia

Best robot design: GigaHertz (Italy), Neon (Russia)

Best Team Spirit: MT-SOFT (Hungary), Simplicity (Netherland)

Best poster: Space X (Austria)

Best Presentation: XLC-Younglings (Slovak Republic)

Soccer SuperLight (Demo League)

1 Iliade Italy
2 ATON Italy
3 K8 Italy

OnStage Advanced 

1 Eporedia Night Museum Italy
2 Evolution Bots Germany
3 Itimonaco13 Italy

Best Robot Design: SeverskStars (Russia)

RoboCup Team Spirit Award: Dance M8 (Italy)

Best Poster Award: RD-Five (Hungary)

OnStage U14

1 Superbot Italy
2 Dance Ural Russia
3 HAPPY DANCERS Italy

Best Robot Design: France (Slovenia)

RoboCup Team Spirit Award: Paz na Floresta (Portugal)

Best Poster Award: Ares1 (Austria)

Rescue Simulation

1 Sonny – ITALY Italy
2 ÖEG Pikachu – GERMANY Germany
3 Robotic Builder – PORTUGAL Portugal

Best Presentation Award: ZTK SMŽ  (Croatia)

Friendship Tournament: Barcelinhos  (Portugal)

 

Rescue Line U14

1 Gebruder Weiss Croatia
2 Robo-Bros 4.0 Germany
3 123A Robot Italy

Best robot design: Gebruder Weiss (Croatia)

Best Team Spirit: Happy Flappers (Austria)

Best poster: Materia Grigi 4 (Italy)

Rescue Line U19

1 Team Vision Italy
2 2_BIT Hungary
3 Paisley Peanuts Germany

Best robot design: 2_BIT (Hungary)

Best Team Spirit: Digi Robots (Portugal)

Best poster: AD-Info-Go Team (Croatia)

Rescue Maze

1 Skolska Croatia
2 S!EMBO+S Germany
3 Maze Runner Germany

Best robot design: Team Giorgi (Italy)

Best Team Spirit: Unprepared (Portugal)

Best poster: Nice Droid (Hungary)

All subleagues

Best Female Team:  Nice Droid (Hungary)


RoboCup@Home Education

Winner Under 19: MARS (Italy)

Winner: SegFault (Italy)